اطلاعات عمومی

ضرب المثل های انگلیسی و معادل فارسی آنها

To carry coals to Newcastle زیره به کرمان بردن He is wet behind the ears دهنش بوی شیر میده To milk the ram آب در هاون سائیدن Strike while the iron is hot تا تنور گرم است باید نان پخت Marriage is a lottery ازدواج مثل هندوانه سر بسته است Many words will not fill a bushel با حلوا حلوا ... ادامه مطلب »

«کوچه» اثر فریدون مشیری

فریدون مشیری در سی ام شهریور ماه سال ۱۳۰۵ در تهران به دنیا آمد. ایشان سالهای اول و دوم تحصیلات ابتدایی را در تهران انجام داد و سپس به علت مأموریت اداری پدرش به مشهد رفت و بعد از چند سال دوباره به تهران بازگشت و سه سال اول دبیرستان را در دارالفنون گذراند و آنگاه به دبیرستان ادیب رفت. ... ادامه مطلب »

ملکه محبوب ناصرالدین شاه+عکس

انیس الدوله ملکه ای بود که برای نخستین بار، نشان «تمثال شاه» و «حمایل آفتاب» را در دربار هدیه گرفت. زنی که بدون شک باهوش ترین، با سیاست ترین و با درایت ترین همسر ناصرالدین شاه در امور مملکت بود. نام اصلی اش فاطمه بود، دختر نور محمد، از گرجیانی که در زمان صفویه، اجدادش را از گرجستان کوچانده و ... ادامه مطلب »

رابطه قد با شخصیت افراد

قد بر خلاف وزن بوسیله روشهای مختلف قابل کم و زیاد شدن نیست. نمی‌توان کار زیادی در مورد افزایش قد بعد از توقف رشد آن انجام داد. بعضی افراد مخصوصا نوجوانان و جوانان که از لحاظ قد کمی کوتاهتر از همسالان خود هستند، روی این مساله خیلی حساس می‌شوند و آن را به یک مساله لاینحل برای خود تبدیل می‌کنند. ... ادامه مطلب »

داستان ضرب المثل اشک تمساح می ریزد

ضرب المثل اشک تمساح ریختن در مورد اشخاصی صادق است که گریه و زاریشان از روی ریا و نیرنگ  و به منظور رسیدن به مقصود خویش می باشد، نه از روی دلسوزی و مهربانی. در زمان های گذشته مردم بر این عقیده بودند که خوراک تمساح، از اشک چشمش تامین می شود. به این صورت که، تمساح هنگام گرسنگی، به ... ادامه مطلب »

فلسفه حاجی فیروز

حاجی فیروز یا حاجی پیروز مردی است لاغر اندام با چهرهٔ سیاه کرده و لباسی قرمز رنگ همراه با کلاه دوکی شکل قرمز که در روزهای نزدیک به نوروز، با دایره و دنبکی به خیابان می‌آید و به رقص و شیرین‌کاری و خواندن شعرهای ضربی می‌پردازد. حاجی فیروزهایی که امروزه در خیابانها می بینیم کودکانی هستند که برای کسب درآمد ... ادامه مطلب »

کف بینی دست

مردم همواره به دنبال یافتن پاسخ پرسشهایی چون چه وقت با همسر ایده آل خود ملاقات می کنم؟ آیا من زندگی شادی خواهم داشت؟ آیا ثروتمند خواهم شد؟ و… . در این میان افراد سودجو با دریافت پول ادعا می کنند که می توانند آینده شما را پیش بینی کنند. کف بین ها ادعا می کنند که با لمس دست ... ادامه مطلب »

تفاوت انسانها با یکدیگر

انسانهای بزرگ درد دیگران را دارند انسانهای متوسط درد خودشان را دارند انسانهای کوچک بی دردند انسانهای بزرگ درباره ایده ها سخن می گویند انسانهای متوسط درباره چیزها سخن می گویند انسانهای کوچک پشت سر دیگران سخن می گویند انسانهای بزرگ عظمت دیگران را می بینند انسانهای متوسط به دنبال عظمت خود هستند انسانهای کوچک عظمت خود را در تحقیر ... ادامه مطلب »

معمای یافتن عدد

کدام عدد است که اگر رقمهای آن را دوبار با هم جمع کنیم حاصل با خود عدد برابر می شود. برای بررسی صحت پاسخ خود به پایین بروید، در آنجا پاسخ را خواهید یافت. * * * * * * * * * * پاسخ: عدد ۱۸ ۱۸ = ۲ (۱ + ۸) اما چگونه به این عدد می رسیم: ... ادامه مطلب »

ریشه تاریخی ضرب المثل کاسه داغ تر از آش

هر کسی که در انجام کاری بیشتر از ذینفع و مسئول پافشاری کند، گفته می شود: فلانی «کاسه داغ تر از آش» است. در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار هر ساله یک روز از فصل بهار در سرخه حصار تهران برنامه آش پزان با حضور شاه وخاندان سلطنت واعیان و اشراف کشور با تشریفات خاص و برنامه مفصلی اجرا می ... ادامه مطلب »